Дарування та спадкування з 1 листопада
27.09.19 15:26
Раздел: Личные блоги

Адвокат
Напевно майже кожен із нас мимохідь зустрічає в інтернеті статті з приблизною назвою «Успадкувати та подарувати з «01» листопада 2018 року буде неможливим».
Називають таку подію як «нове лихо», «українці не зможуть оформити спадщину», і т. п. гучні заголовки статей. Саме цікаве, що аналогічні статті час від часу з’являються в інформативному просторі, як правило, у вересні-жовтні протягом останніх років.
Основна суть таких статей зводиться до того, що:
– в Україні не буде оцінювачів, які проводитимуть оцінку майна при оформленні договорів дарування та вступі у спадок;
– українці не зможуть укладати договори дарування та не зможуть отримати спадок, оскільки зміниться порядок оцінки майна – «старі» оцінювачі не матимуть права визначати оціночну вартість майна, а відсутність такої оцінки унеможливить оформлення договорів дарування та спадкових документів нотаріально;
– майно необхідно буде викупати в держави.
Звісно, такі статті викликають «страх» та паніку серед населення.
Давайте розберемось, чи є підстави для таких побоювань.
Проаналізувавши чинне законодавство, робимо висновок про те, що ніяких змін, що стосуються укладення договорів дарування або зміни порядку оформлення майна у спадщину, пов’язані з його оцінкою, не відбулось.
Єдиною обґрунтованою підставою для появи вказаної інформації в Інтернеті може бути постанова Кабінету Міністрів України № 231 від 4 березня 2013 року «Про затвердження Порядку проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов’язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства».
З набранням чинності зазначеною Постановою втрачали чинність довідки з Державного реєстру суб’єктів оціночної діяльності про право провадити практичну діяльність з визначення оціночної вартості об’єктів нерухомості та об’єктів незавершеного будівництва для цілей оподаткування, виданих Фондом державного майна. Отже, документи, які надавали оцінювачам право здійснювати оцінку для цілей оподаткування, в тому числі при оформленні договорів дарування та вступі у спадок втрачали чинність.
Взамін оцінювачам, задля здійснення оціночної діяльності необхідно було отримати сертифікат суб’єкта оціночної діяльності нового зразка, фактично переатестуватись.
Тобто, з 1 листопада 2013 р. оцінювачі зі старими документами вже не могли оцінювати майно, а звіти про оцінку старого зразка, котрі вони оформляли, відповідно, ставали недійсними.
Однак, звертаємо увагу на те, що Постанова КМУ № 231 втратила чинність ще у 2014 році. Підстава – прийняття нині чинної Постанови КМУ від 21 серпня 2014 року № 358 «Про проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов’язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства».
Тобто, з літа 2014 року проблема з оцінкою майна для договорів дарування та спадкування зникла, а оформити спадок стало можливим без будь-яких перепон.
Більше того, Постанова КМУ № 231 була скасована і в судовому порядку. Одразу з її прийняттям було подано позов до суду про визнання її незаконною та скасування.
Документ фактично монополізував ринок оцінки, позбавивши оцінщиків «старого зразка» роботи. Правда, перша інстанція, а потім і апеляційна відмовили у задоволенні позову, залишивши вказану постанову чинною. Рішення про скасування було прийнято Постановою Вищого адміністративного суду від 29 липня 2015 року, коли документ по суті вже й так втратив чинність.
Отже, на сьогоднішній день, можемо підтвердити, що інститут оцінки майна існує, оцінювачі виконують свої обов’язки, а українці як сьогодні, так і з 1 листопада можуть прийти до нотаріуса та оформити спадок чи укласти договір дарування майна без будь-яких проблем.
Крім того, правовідносини пов’язані із укладенням договорів дарування та отримання майна у спадок укладаються повсякденно та чітко врегульовані нормами Цивільного кодексу України та іншими нормативними актами. А відповідні договори дарування та спадкові документи без проблем засвідчуються у нотаріусів.
А, в даному випадку, можемо порадити – не довіряти чуткам і отримувати інформацію з офіційних джерел.
Читайте также