СУДОВА ПРАКТИКА: Протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини шлюб можливо розірвати за спільною заявою подружжя

19.02.12 18:36
СУДОВА ПРАКТИКА: Протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини шлюб можливо розірвати за спільною заявою подружжя

Суть судового рішення:

Заявники, перебуваючи в шлюбі, звернулись до суду першої інстанції із спільною заявою про розірвання шлюбу (на підставі ст.109 СК України).

Суд першої інстанції повернув спільну заяву заявникам (на підставі п.5 ч.3 ст.121 ЦПК України).

Заявники подали апеляційну скаргу на ухвалу про повернення спільної заяви.

Апеляційний суд фактично висловив позицію, що обмеження на пред'явлення позову про розірвання шлюбу протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини (ч.2 ст.110 СК України) не стосуються випадку подачі спільної заяви про розірвання шлюбу (чт.109 СК України).

Апеляційний суд скасував ухвалу і повернув справу до суду першої інстанції для вирішення питання про прийняття спільної заяви подружжя до розгляду.

Витяг із судового рішення:

Ухвала Апеляційного суду Рівненської області від 14 грудня 2011 року
http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/20688938

...Згідно з п.5 ч.3 ст.121 ЦПК України заява про розірвання шлюбу повертається у тому випадку, коли вона подана під час вагітності дружини або до досягнення дитиною одного року. Проте положення цієї норми застосовується до процедури розірвання шлюбу, встановленої ст.110 СК України.
...Як вбачається з матеріалів справи, сторони звернулися до суду із заявою про розірвання шлюбу на підставі ст.109 СК України.
...Стаття 109 Сімейного кодексу України встановлює порядок розірвання в суді шлюбу за спільною заявою подружжя, яке має дітей, а не за позовом одного із подружжя.
...Положення п.5 ч.3 ст.121 ЦПК України спірні правовідносини не регулюють.

Правові норми:

Стаття 109. Розірвання шлюбу за рішенням суду за спільною заявою подружжя, яке має дітей
...1. Подружжя, яке має дітей, має право подати до суду заяву про розірвання шлюбу разом із письмовим договором про те, з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей.
...2. Договір між подружжям про розмір аліментів на дитину має бути нотаріально посвідчений. У разі невиконання цього договору аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.
...3. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.
...4. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу.

Стаття 110. Право на пред'явлення позову про розірвання шлюбу
...2. Позов про розірвання шлюбу не може бути пред'явлений протягом вагітності дружини та
протягом одного року після народження дитини
, крім випадків, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки злочину, щодо другого з подружжя або дитини.

Цивільний процесуальний кодекс України
Стаття 121. Залишення позовної заяви без руху, повернення заяви
...3. Крім цього, заява повертається у випадках, коли:
...5) подана заява про розірвання шлюбу під час вагітності дружини або до досягнення дитиною одного року без дотримання вимог, встановлених Сімейним кодексом України;
...4. Про повернення позовної заяви суддя постановляє ухвалу.
Читайте также
Авторизация на сайте

Напомнить пароль
Запомнить
Регистрация
Календарь событий
Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: