ТИПОВЕ ПИТАННЯ: Чи можна розірвати шлюб за позовом одного з подружжя, якщо дружина вагітна або якщо дитині не виповнився один рік?

19.02.12 16:52
ТИПОВЕ ПИТАННЯ: Чи можна розірвати шлюб за позовом одного з подружжя, якщо дружина вагітна або якщо дитині не виповнився один рік?

Коротка відповідь:
1). За загальним правилом, позов про розірвання шлюбу не може бути пред'явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини.
2). Це обмеження стосується як чоловіка, так і дружини.
3). Це обмеження також включає випадки, коли дитина народилася мертвою або померла до досягнення нею одного року.
4). Однак із загального правила передбачені винятки:
...а) коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки злочину, щодо другого з подружжя або дитини;
...б) якщо батьківство зачатої дитини визнане іншою особою;
...в) якщо батьківство народженої дитини визнане іншою особою;
...г) якщо за рішенням суду відомості про чоловіка як батька дитини виключено із актового запису про народження дитини.
5). Тобто, щоб розірвати шлюб за позовом одного з подружжя протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, необхідні ці виняткові обставини.
6). Якщо виняткових обставин немає, то суд повертає таку позовну заяву назад позивачу (провадження за нею не відкривається).
7). Якщо провадження все-таки було помилково відкрите або обставини про вагітність чи народження дитини з'ясувались пізніше, суддя закриває провадження по такій справі.
8). Тобто, подібна позовна заява (без наявності виняткових обставин) не підлягає розгляду в суді.
9). В подібній ситуації позовна заява про розірвання шлюбу може бути подана знову вже після того, як дитині виповниться один рік.

Детальніше:

1). За загальним правилом, позов про розірвання шлюбу не може бути пред'явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини.
(ч.2 ст.110 СК України)

2). Це обмеження стосується як чоловіка, так і дружини.
(абз.1 п.9 Постанови Пленуму ВСУ №11 від 21.12.2007)

3). Це обмеження також включає випадки, коли дитина народилася мертвою або померла до досягнення нею одного року.
(абз.1 п.9 Постанови Пленуму ВСУ №11 від 21.12.2007)

4). Однак із загального правила передбачені винятки:

а) коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки злочину, щодо другого з подружжя або дитини;
(ч.2 ст.110 СК України)

б) якщо батьківство зачатої дитини визнане іншою особою;
(ч.3 ст.110 СК України)

в) якщо батьківство народженої дитини визнане іншою особою;
(ч.4 ст.110 СК України)

г) якщо за рішенням суду відомості про чоловіка як батька дитини виключено із актового запису про народження дитини.
(ч.4 ст.110 СК України)

5). Тобто, щоб розірвати шлюб протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, необхідні ці виняткові обставини.

6). Якщо виняткових обставин немає, то суд повертає таку позовну заяву назад позивачу (провадження за нею не відкривається).
(п.5 ч.3 ст.121 ЦПК України)

7). Якщо провадження все-таки було помилково відкрите або обставини про вагітність чи народження дитини з'ясувались пізніше, суддя закриває провадження по такій справі.
(п.1 ч.1 ст.205 ЦПК України, абз.2 п.9 Постанови Пленуму ВСУ №11 від 21.12.2007).

8). Тобто, подібна позовна заява (без наявності виняткових обставин) не підлягає розгляду в суді.

9). В подібній ситуації позовна заява про розірвання шлюбу може бути подана знову вже після того, як дитині виповниться один рік.

Правові норми:

Стаття 110. Право на пред'явлення позову про розірвання шлюбу
...2. Позов про розірвання шлюбу не може бути пред'явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини , крім випадків, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки злочину, щодо другого з подружжя або дитини.
...3. Чоловік, дружина мають право пред'явити позов про розірвання шлюбу протягом вагітності дружини, якщо батьківство зачатої дитини визнане іншою особою.
...4. Чоловік, дружина мають право пред'явити позов про розірвання шлюбу до досягнення дитиною одного року, якщо батьківство щодо неї визнане іншою особою або за рішенням суду відомості про чоловіка як батька дитини виключено із актового запису про народження дитини.

Постанова Пленуму Верховного Суду України №11 від 21.12.2007 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя"
...(абз.1 п.9) Згідно з ч. 2 ст. 110 СК позов про розірвання шлюбу не може бути пред'явлено протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки злочину щодо другого з подружжя або дитини. Вказане обмеження стосується як чоловіка, так і дружини, включаючи випадки, коли дитина народилася мертвою або померла до досягнення нею одного року.
...(абз.2 п.9) Встановивши зазначені обставини, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі за заявою про розірвання шлюбу, а якщо воно було відкрито, - припиняє провадження у справі. Ухвали такого роду не є перепоною для повторного звернення до суду з тих самих підстав у зв'язку зі зміною обставин, згаданих у вказаній нормі.
...(абз.3 п.9) Позов про розірвання шлюбу може бути пред'явлено протягом вагітності дружини, якщо батьківство зачатої дитини визнано іншою особою, а також до досягнення дитиною одного року за умови, якщо батьківство щодо неї визнано іншою особою або за рішенням суду відомості про чоловіка як батька дитини виключено із актового запису про народження дитини (частини 3, 4 ст. 110 СК).

Цивільний
процесуальний кодекс України
Стаття 121. Залишення позовної заяви без руху, повернення заяви
...3. Крім цього, заява повертається у випадках, коли:
...5) подана заява про розірвання шлюбу під час вагітності дружини або до досягнення дитиною одного року без дотримання вимог, встановлених Сімейним кодексом України;
...4. Про повернення позовної заяви суддя постановляє ухвалу.

Стаття 205. Підстави закриття провадження у справі
...1. Суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо:
...1) справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства;
Читайте также
Авторизация на сайте

Напомнить пароль
Запомнить
Регистрация
Календарь событий
Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: